Kalkulowanie zalet i wad prowadzenia własnej działalności gospodarczej może nie mieć końca. W każdej sferze znajdziemy powody by prowadzić własną firmę, ale i również minusy zniechęcające nas do podjęcia tego kroku. A jak jest z godzinami pracy?

Oczami wyobraźni wygląda to mniej więcej tak: sam jestem sobie szefem. Pracuję kiedy chcę, w jakich godzinach chcę i biorę wolne kiedy chcę.
W praktyce wygląda to jednak inaczej: brak płatnych urlopów, praca na swoje ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, na pokrycie kosztów firmy, a dopiero w ostatniej kolejności na swoją pensję. Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć. Inaczej można szybko zapomnieć o prowadzeniu własnego biznesu.

Przeciętny Polak prowadzący własną działalność pracuje średnio o 4 godziny tygodniowo więcej niż osoba zatrudniona na etacie. W ten sposób „wydłużają” oni czas pracy do 13 miesięcy. Oczywiście wszystko mieści się w całym roku kalendarzowym.

Prawie jedna trzecia samozatrudnionych Polaków pracuje jeszcze dłużej. W ciągu tygodnia wykonywanie pracy w swoim biznesie zajmuje im nawet więcej niż 50 godzin. Badania jednak przeprowadzono tylko w przypadku pracy na obejmowanym przez przedsiębiorcę stanowisku. A jak wiadomo realizują oni zdecydowanie więcej zadań, również poza swoim stanowiskiem. Jednak tego badania już nie obejmują, jaki czas jest na ten cel poświęcany.