Na warszawskiej Pradze i w Bodzanowie niedaleko Płocka wkrótce pojawią się stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock. Otworzy je, a raczej przemianuje, PKN Orlen, który chce w ten sposób uczcić zbliżającą się 20. rocznicę połączenia podmiotów, a przy okazji zabezpieczyć swoje prawa do tych marek.

Logotypy CPN i Petrochemii Płock będą widniały m.in. na dystrybutorach, pylonach z cenami oraz na budynku obu stacji. W budynkach tych stacji będzie, podobnie jak na innych stacjach tego koncernu, dostępna oferta gastronomiczna, w tym kawa i hot-dogi. PKN Orlen w swoim komunikacie pisze, że „dostrzega potencjał biznesowy i marketingowy w reaktywacji wysoce rozpoznawalnych znaków towarowych od lat budzących pozytywne reakcje klientów, będących jednocześnie ponadczasowymi dziełami grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego”.

- Chociaż jesteśmy nowoczesnym koncernem, pamiętamy o korzeniach naszej firmy. Ważnym rozdziałem tej historii jest CPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Logotyp CPN to klasyka polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki, które można zobaczyć nawet w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiemy też, że pamięć o tej marce jest wciąż żywa w świadomości Polaków, którzy mają do niej wiele sentymentu. Reaktywując markę chcemy naszym klientom umożliwić bezpośredni kontakt z dziedzictwem, które jest nierozerwalnie związane z historią Polski i rodzimej motoryzacji - powiedział Marcin Stefaniak, dyrektor biura promocji i reklamy w PKN Orlen.

Stacje CPN i Petrochemia Płock przestały istnieć 20 lat temu. CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych powstała 3 grudnia 1945 r. W najlepszym okresie rozwoju miała ona przeszło 1400 stacji benzynowych oraz blisko 600 nowoczesnych autocystern. Spółka Petrochemia Płock powstała w reakcji na rosnące zapotrzebowanie na paliwa i surowce potrzebne do ich produkcji, co wiązało się z gwałtownym rozwojem przemysłu i motoryzacji w latach 50. XX w. Była też reakcją na niewystarczające zdolności przerobowe istniejących już rafinerii. Identyfikację wizualną CPN, a przede wszystkim jej logo, zaprojektowali w latach 60., Ryszard Bojar. Stefan Solik i Jerzy Słowikowski. W 1999 r CPN połączyła się z Petrochemią Płock i powstał Polski Koncern Naftowy, który wiosną 2000 r pojawił się na szyldach stacji benzynowych pod jako PKN Orlen. Wtedy oczywiście ze stacji firmy wycofano markę CPN. Pierwsze informacje o zamiarze powrotu do marki CPN pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku. Przypuszczano wtedy, że Orlen chce ją przywrócić na jednej stacji, żeby w ten sposób zabezpieczyć swoje prawa do jej identyfikacji wizualnej. Wcześniej bowiem były próby przejęcia praw do tego znaku.