Stało się! Wakacje już za nami i uczniowie muszą wrócić do szkolnych ławek. I co prawda nowy rok szkolny dopiero się zaczyna, jednak warto już teraz sprawdzić wykaz dni wolnych od zajęć, który opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Wakacje 2017 będą wcześniej


Nastąpiła zmiana wyznaczaniu daty zakończenia roku szkolnego. Zgodnie z nowelizacją stosownego rozporządzenia lekcje kończyć się będą w pierwszy piątek następujący po 20 czerwca. Najwcześniej może więc to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca. W przyszłym roku kalendarzowym 20 czerwca wypada we wtorek, więc zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 23 czerwca 2017 r.


Dopiero zimą


Zanim jednak przemkniemy przez nadchodzący rok szkolny, na dłuższy czas wolny będziemy musieli jednak trochę popracować. Dopiero zimowa przerwa świąteczna przyniesie nieco odpoczynku. Uczniowie nie będą chodzili do szkoły między 23 a 31 grudnia 2016 roku, a na lekcje wrócą w poniedziałek 2 stycznia 2017 r.


Ferie


Potem na uczniów czekają ferie zimowe. Ich termin zależy od województwa, w którym znajduje się szkoła. W Wielkopolsce będzie to termin 30.01-12.02.2017 r.


Czas na wiosnęZ kolei przerwa wiosenna związana z Wielkanocą w tym roku wypada między 13 a 18 kwietnia. Sporo szkół zorganizuje też pewnie rekolekcje, które - choć wymagają obecności - to jednak zwalniają od regularnych lekcji.


Kilka przerywników


Oprócz zimowych i wiosennych ferii, w szkolnym kalendarzu będzie też siedem innych dni wolnych od zajęć:


- 14 października (Dzień Edukacji Narodowej),
- 1 listopada (Wszystkich Świętych),
- 11 listopada (Dzień Niepodległości),
- 6 stycznia (Święto Trzech Króli),
- 1 i 3 maja (Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja),
- 15 czerwca (Boże Ciało).


Dodatkowe dni zależnie od szkoły


Dodatkowo każda szkoła ma do rozdzielenia od 6 do 10 dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej może swobodnie rodzielić. Dużo szkół przedłuża w ten sposób zimową przerwę świąteczną aż do 6 stycznia.


(Dobre) zmiany


Jednym słowem, nauki nie będzie znowu tak dużo. Ale i tak nadchodzący rok nie będzie należał do najłatwiejszych: ani dla uczniów, ani dla nauczycieli, ani dla rodziców, a to z powodu wielu zmian przygotowanych przez Ministerstwo. 


Tymczasem - głowa do góry! I powodzenia.