Uwielbiana przez wszystkich, poprawia humor, cudownie pachnie i smakuje. Jest ceniona na całym świecie już od ponad 200 lat, a 12 kwietnia obchodzimy jej święto - czekolada, wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, środka słodzącego i innych dodatków.

Czekolada znana była już przez Majów i Azteków i to oni jako pierwsi kosztowali jej w postaci napoju, dopiero w XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł ziarna kakaowca z jednej z wypraw, dotarła ona na nasz kontynent. Minąć musiało kilkaset lat zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. W 1828 roku została opatentowana metoda proszkowania nasion kakaowca. Łączono cukier, kakao i rozpuszczony tłuszcz kakaowy, następnie całość wylewano do formy. 

Regularne spożywanie niewielkiej ilości czekolady przynosi wiele korzyści, czekolada nie tylko dobrze smakuje i poprawia samopoczucie, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest to dobra informacja dla tych, którzy lubią słodycze, warto więc zamienić coś słodkiego na kawałek czekolady. To, że czekolada poprawia nastrój jest chyba oczywistością dla każdego. Co więcej, ludzie często czują się dzięki niej mniej zestresowani i pozytywnie nastawieni. A jeśli dopada nas czasem chandra, warto wybrać czekoladę zamiast innej słodkości.

Na zakończenie dodamy, że czekolada powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach, ponieważ zawiera dużo kalorii, cukru oraz tłuszczu, a jej nadmiar może szkodliwie wpłynąć na nasz organizm. Gorzka czekolada zawiera więcej kakao, a zdecydowanie mniej cukru niż czekolada mleczna. Lepiej więc sięgnąć po tę pierwszą.