
Komisja Europejska zatwierdziła rejestrację kiełbasy wielkopolskiej parzonej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że wyrób ten może być wytwarzany na ściśle określonym obszarze geograficznym, w tym wypadku, głównie w Wielkopolsce. Aby otrzymać certyfikat producent musi przejść kontrolę zgodności z określoną recepturą. W przypadku kiełbasy białej parzonej jedynymi składnikami mogą być mięso wieprzowe, sól, pieprz, czosnek i majeranek.
- Bardzo cieszymy się z tego sukcesu, gdyż to właśnie Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu składała wniosek o przyznanie tego certyfikatu. "Biała" weszła do ekskluzywnego grona produktów, których jakość i smak jest gwarantowany, a producentów chroni przed nieuczciwymi konkurentami, wypuszczającymi na rynek podróbki. - mówi Marzena Rutkowska-Kalisz, rzecznik poznańskiego WIR-u.
Kiełbasa biała parzona z wielkopolski jest 39. produktem, który trafił na unijną listę. Jej tradycja sięga XIX wieku, kiedy to Wielkopolska słynęła z hodowli trzody chlewnej i wyrobów przygotowywanych z mięsa wieprzowego.
Inne chronione certyfikatem specjały z naszego regionu to m.in. słynne rogale świętomarcińskie, ser smażony wielkopolski czy andruty kaliskie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj