Po kilku latach starań kiełbasa biała parzona wielkopolska trafiła na unijną listę nazw chronionych produktów.

Komisja Europejska zatwierdziła rejestrację kiełbasy wielkopolskiej parzonej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Oznacza to, że wyrób ten może być wytwarzany na ściśle określonym obszarze geograficznym, w tym wypadku, głównie w Wielkopolsce. Aby otrzymać certyfikat producent musi przejść kontrolę zgodności z określoną recepturą. W przypadku kiełbasy białej parzonej jedynymi składnikami mogą być mięso wieprzowe, sól, pieprz, czosnek i majeranek.

- Bardzo cieszymy się z tego sukcesu, gdyż to właśnie Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu składała wniosek o przyznanie tego certyfikatu. "Biała" weszła do ekskluzywnego grona produktów, których jakość i smak jest gwarantowany, a producentów chroni przed nieuczciwymi konkurentami, wypuszczającymi na rynek podróbki. - mówi Marzena Rutkowska-Kalisz, rzecznik poznańskiego WIR-u.

Kiełbasa biała parzona z wielkopolski jest 39. produktem, który trafił na unijną listę. Jej tradycja sięga XIX wieku, kiedy  to Wielkopolska słynęła z hodowli trzody chlewnej i wyrobów przygotowywanych z mięsa wieprzowego.

Inne chronione certyfikatem specjały z naszego regionu to m.in. słynne rogale świętomarcińskie, ser smażony wielkopolski czy andruty kaliskie.