Według wielu kierowców używanie klimatyzacji zimą jest niepotrzebne. Zużywa paliwo i nie daje ciepła- to prawda. Jednak wielu z Nas nie zauważa jak duże plusy ma włączenie klimatyzacji samochodowej w porze zimowej.

Latem, gdy na zewnątrz mamy już 40 stopni Celsjusza najlepszym rozwiązaniem w aucie jest włączenie nawiewu. Najczęściej włączamy przycisk z ikoną śnieżynki lub A/C co powoduje włączenie przyjemnego, chłodnego powietrza. Szybko możemy dzięki temu zmniejszyć temperaturę w aucie i rozpocząć Naszą podróż w komfortowych warunkach.


Włączenie klimatyzacji poprawia wilgotność powietrza w Twoim samochodzie.

Lato jednak nie trwa cały rok, a po nim czas na zmniejszenie temperatury na dworze, zwiększenie wilgotności powietrza, a potem czas na minusowe temperatury i śnieg. Na ten czas zapominamy o klimatyzacji i włączamy tylko nawiew powietrza i podnosimy temperaturę w samochodzie. Czy naprawdę na te kilka miesięcy musimy zapomnieć o jej uruchamianiu? Otóż nie!

Włączenie klimatyzacji zimą bardzo sprzyja poprawieniu się komfortu jazdy i co ważne poprawia żywotność sprężarki, która jest głównym elementem pracy klimatyzacji, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę “grosza” na wiosnę.

Zaparowane szyby- reaguj szybko.

Gdy na dworze jest zimno, podwyższa się wilgotność powietrza. Spieszymy się do pracy, biegniemy przez kałuże z wodą, brniemy w zaspach. Wsiadamy do samochodu w pośpiechu szybko odpalając silnik, aby włączyć nawiew ciepłego powietrza. Zimą, gdy samochód stoi na dworze musimy iść jeszcze zeskrobać lód z szyb, by móc wyjechać na ulicę. Niestety wsiadając ponownie do auta czeka Nas kolejne zadanie- zaparowane szyby. Łapiemy szybko ściereczkę lub gąbkę i w pośpiechu przecieramy szyby z nadzieją, że jesteśmy gotowi do drogi. Często po przejechaniu kilkudziesięciu metrów na szybach znowu osadza się para. W takim przypadku bardzo zagraża to Naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy. Niewidoczna ulica, zamazani piesi, niezauważalni inni kierowcy- to wszystko może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Dlaczego tak się dzieje?

Ciepłe powietrze sprawia, że woda na Naszych kurtkach, śnieg pod butami czy nawet mokre rękawiczki od skrobania szyb zaczynają parować. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest... włączenie klimatyzacji. Warto zmienić obieg powietrza na zamknięty i skierować strumień powietrza na zaparowane szyby. Dzięki klimatyzacji osuszamy powietrze jakie znajduje się w samochodzie zachowując jego odpowiednią temperaturę oraz wilgotność, a także nie dopuszczamy do zaparowania szyb.


Włącz klimatyzację, aby szyby w samochodzie nie parowały.

Więcej zyskasz niż stracisz.

Używanie klimatyzacji wiąże się z większym zużywaniem paliwa przez samochód co wiąże się z większymi wydatkami. Jednak zużycie wcale nie jest takie duże, bo w zależności od auta jakie posiadamy zużycie paliwa wynosi od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy- jest to raptem koszt kilku złotych.

Włączanie klimatyzacji zimą pozwala Nam zaoszczędzić w późniejszym czasie. Jeśli nie chcemy jej używać podczas każdej jazdy to warto uruchomić klimatyzację na 15 minut raz w tygodniu. Dzięki temu wprowadzamy w ruch sprężarkę, która jest główną częścią klimatyzacji. Przy nie używaniu klimatyzacji narażeni jesteśmy na zaschnięciu lub osadzeniu się smaru na częściach tego układu co skutkuje zepsuciem sprężarki i naraża Nas na koszty na wiosnę.

Zepsutą sprężarkę można czasami naprawić, ale najczęściej wymienia się ją na nową. Jej koszty mogą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. A co jeśli sama wymiana sprężarki nie wystarczy? Przewody, uszczelki, chłodnica- wszystko do wymiany, a koszty rosną.

Niektóre samochody mają automatyczny wyłącznik klimatyzacji, który uniemożliwia włączenie jej przy temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem będzie włączenie ciepłego powietrza i odczekanie kilku minut, aż sprężarka oraz wszystkie elementy pod maską nagrzeją się od pracy silnika. Wtedy dopiero mamy możliwość włączenia klimatyzacji i odparowania szyb.

Zastanówmy się więc czy lepszym rozwiązaniem będzie wydanie kilku złotych więcej na paliwo, które zużyjemy podczas korzystania z klimatyzacji i oszczędność pieniędzy w późniejszym czasie? Czy może jednak wolimy zaoszczędzić już teraz kilka złotych ale jeździć z zaparowanymi szybami i umówić się do mechanika na wiosnę na wymianę sprężarki?

DBAJ O KLIMATYZACJĘ!

Wielu kierowców uważa, że klimatyzację powinno sprawdzać się tylko raz w roku. Otóż nie! W filtrach, przewodach i innych elementach tego układu osadza się wiele grzybów pleśni i drobnoustrojów. Warto z nimi walczyć co najmniej dwa razy w roku.


Wymieniłeś ostatnio swój filtr w klimatyzacji?

Nie każda kontrola u mechanika wiąże się z jakąkolwiek naprawą. To tak jak u dentysty: jeśli dbamy o zęby to idziemy do niego tylko na kontrolę. Jeśli natomiast nie dbamy o nie z roku na rok odkładamy wizytę, a koszty wizyty są coraz większe. Tak samo z klimatyzacją- sprawdzajmy ją dwa razy w roku. Co roku pamiętać należy o wymianie filtrów i nabiciu nowej klimatyzacji. W zależności od auta koszt wymiany filtra kabinowego to około 20-40 zł., a uzupełnienie klimatyzacji to koszt od 150-250 zł.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kuta Autoserwis oferującą min. serwis samochodowych klimatyzacji