Zakończony montaż sufitów i oświetlenia, odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe realizowane przez najemców – tak wyglądają obecnie roboty na budowie Posnanii. Dodatkowo w wybranych sklepach zapełniane są już półki z towarami. Otwarcie centrum odbędzie się zgodnie z planem – w połowie października 2016 r.

Już teraz w mieście można dostrzec billboardy reklamujące otwarcie galerii, kampania promocyjna ruszyła więc pełną parą i już wkrótce do wiadomości podana zostanie dokładna data otwarcia.

Obiekt zaprojektowany został z dbałością o energooszczędność i środowisko, a jego budowie towarzyszyła modernizacja okolicznych ulic. Koszt inwestycji w rozwój infrastruktury drogowej i uzbrojenie niezagospodarowanego dotąd terenu o powierzchni 60 hektarów sięgnie ponad 100 mln zł.

We wrześniu br. Posnania została uznana za jedną z najlepszych inwestycji handlowych w Europie i otrzymała prestiżową rekomendację organizatorów tegorocznej edycji konkursu "The European Property Awards" odbywającego się w Londynie.

Nowe centrum to m.in.:

  • 100 000 m3 powierzchni do wynajęcia,
  • 260 000 m3 całkowitej powierzchni centrum,
  • 6000 miejsc pracy,
  • 300 marek,
  • 220 butików,
  • 40 sklepów,
  • 40 restauracji i kawiarni,
  • 3300 miejsc parkingowych,
  • 6 km ścieżek rowerowych.


Prace wykończeniowe


Bryła Posnanii jest już gotowa od kilku tygodni. Na zewnętrznej elewacji montowane są elementy oświetlenia oraz kasetony z nazwami wybranych najemców. Jak mówi Jacek Grzegorzewicz, dyrektor projektu, wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. W tej chwili największy nacisk kładziony jest na wykańczanie wnętrz. Na teren obiektu wprowadzili się już wszyscy duzi i średni najemcy.

W obiekcie wykańczane są już łazienki i marmurowe podłogi. Gotowe są podwieszane sufity na terenie całego centrum oraz oświetlenie. Większość lokali ma już szklane witryny; rozpoczęły się też odbiory techniczne realizowane przez Straż Pożarną oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Najbardziej zaawansowane prace trwają w obiektach kina Helios oraz Leroy Merlin, w którym na półkach pojawiają się już pierwsze narzędzia, śrubki i inne akcesoria budowlane. Nowy multipleks zaoferuje swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, niespotykane wcześniej podwójne kanapy dla par oraz ciekawą ofertę dla wszystkich kinomaniaków. Osiem sal kinowych jest już praktycznie na ukończeniu.

Perełki centrum

Jak powiedział nam rzecznik prasowy Filip Gruszczyński, w środku obiektu będą szklane schody, których konstrukcja nośna ma być całkowicie niewidoczna. W samym sercu galerii będzie można też podziwiać największą w Polsce kryształową instalację świetlną wykonana ze szklanych tub. Zapewne uwagę zwracać będzie także ogromna szklana elewacja przy wejsciu główym o powierzchni ponad 1000 m2

Na klientów czeka szereg niespotykanych dotąd udogodnień. Jednym z nich są światełka nad każdym z ponad 3 tys. miejsc parkingowych, które informować będą, czy w danym sektorze są miejsa wolne. Potencjał na prawdziwy hit ma usługa określana jako "hands-free shopping". Dzięki niej kupione produkty będzie można zostawić w sklepie, skąd trafią one do jednego z punktów odbioru na terenie centrum handlowego. Po zakupach wystarczy odebrać w jednym miejscu wszystkie siatki z zakupami - nie będzie trzeba niczego ze sobą nosić!

Klienci będą mogli też wypożyczyć wózki - zarówno dziecięce, jak i inwalidzkie. Na osoby z niepełnosprawnościami czekać będą asystenci, a punkty infromacyjne ułatwią orientację w obiekcie.

Swego rodzaju nowością jest stworzenie Alei Artystów, na której powstała Scena Posnanii - mebel miejski zaprojektowany przez Dorotę Kuziarę i Tomasza Augustyna. To tam odbywać się będą koncerty, spektakle czy przedstawienia.

Nowe drogi na Ratajach

W najbliższych dniach inwestor wystąpi do władz miasta z wnioskiem o odbiór kolejnych dróg wokół Centrum. Zakończono już w pełni modernizację ul. Milczańskiej i Inflanckiej, na wewnętrznym układzie drogowym rozpoczął się montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W sierpniu inwestor rozpoczął również na swój koszt remonty sąsiadujących z Centrum budynków prywatnych. Dodatkowo wyremontuje ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż trasy tramwajowej na odcinku od ul. Kórnickiej do ul. Milczańskiej:

– Zgodnie z planami urzędu miasta ścieżka ta miała być w pełni zmodernizowana w trakcie kompleksowej przebudowy trasy tramwajowej. Jednak jako inwestor zdecydowaliśmy się dla komfortu mieszkańców przeznaczyć dodatkowe środki i wyremontować ten fragment już teraz, jeszcze przed otwarciem Centrum – mówi Marcin Stokowiec, dyrektor ds. inwestycji.

Intensywne prace trwają również na ul. Jana Pawła II, na odcinku od ul. Kaliskiej do ronda Śródka, gdzie drogowcy wymieniają podziemną infrastrukturę. Równocześnie trwa budowa trzeciego pasa ruchu, który ułatwi poruszanie się kierowcom w tej części miasta. Już w październiku ma zostać ułożona tam pierwsza warstwa bitumiczna jezdni, a całość prac, w szczególności montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, malowanie oznakowania poziomego oraz sadzenie zieleni, zakończy się wiosną 2017 r.

Kontrowersje

Mieszkańcy już na etapie pomysłu na inwestycję wyrażali się o niej raczej sceptycznie. Galeria ma być jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce, jednak bardzo niedaleko niej stoi już Galeria Malta. Wielu poznaniaków twierdzi, że tereny przeznaczone na centrum mogłyby być wykorzystane w inny, bardziej użyteczny dla mieszkańców sposób - wszak galerii w Poznaniu jest już naprawdę bardzo dużo.

Protesty na nic się jednak zdały, a galeria jest już prawie gotowa. Gruszczyński deklaruje, że inwestorzy nie boją się konkurencji ani niechęci mieszkańców, ponieważ Posnania nie będzie tylko centrum handlowym, ale także centrum spotkań. W środku będzie można korzystać z atrakcji oferowanych przez Scenę Posnania, a dookoła powstaną skwery zieleni, gdzie ludzie będą mogli wypoczywać - i wszystko wskazuje na to, że przynajmniej ta druga część deklaracji się sprawdziła. Ale czy mieszkańcy będą chcieli korzystać z okołogalerianych skwerów? To pokaże czas.