Wilda stała się dla deweloperów jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic w mieście. Co kilkaset metrów w pustych przestrzeniach pomiędzy kamienicami można dostrzec potężne dźwigi budowlane, w których miejscu wkrótce staną budynki mieszkalne. Napływ inwestycji może cieszyć, jednak pewne aspekty prowadzonych prac chłodzą entuzjazm mieszkańców. Hałas i utrudnienia w ruchu potrafią skutecznie uprzykrzyć im życie.

Na zbiegu ulic Różanej i Górna Wilda poznański deweloper, firma Ataner, buduje zespół budynków mieszkalnych z przestrzenią usługowo-handlową na parterze i dwupoziomowym, podziemnym parkingiem. Wykop pod hale garażowe wiąże się z koniecznością wywozu dużej ilości ziemi, co z kolei powoduje zauważalny wzrost ruchu samochodów ciężarowych na wildeckich ulicach. Na problem skarżą się niektórzy mieszkańcy, których zaniepokoił ten widok. Martwią się o stan swoich kamienic. Niedaleko Wolnych Torów podobną inwestycję realizuje firma Virke. Budynek Przemysłowa 33, choć promowany hasłem Przyjemność mieszkania w centrum nie przynosi pozytywnych skojarzeń jego sąsiadom. Ciężki sprzęt obsługujący plac budowy często zajmuje całą jezdnię i blokuje ruchliwą ulicę Przemysłową, powodując czasowe zatory w ruchu.

Różne oblicza inwestycji

Podobne problemy, a przede wszystkim hałas charakterystyczny dla tego rodzaju przedsięwzięć, generują inne inwestycje, których na Wildzie nie brakuje. Nowe budynki powstają przy ulicach Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Chłapowskiego, Rolnej czy Hetmańskiej. Dzięki nim dzielnica przechodzi metamorfozę i zwiększa swoją atrakcyjność, przyciągając nowych mieszkańców. Jednak bywają również powodem frustracji dla obecnych.