Olbrzymia łąka, która wyrosła przed Centrum Kultury Zamek może zapowiadać tylko jedno! Kolejną już 10 edycję festiwalu Ethno Port. Ten najbardziej magiczny z poznańskich festiwali muzycznych rozpoczyna się już dzisiaj w centrum miasta.

Dziesięć lat istnienia Festiwalu ETHNO PORT Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia wstecz na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music ETHNO PORT jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych imprez w kraju, znaną i docenianą również wśród zagranicznych dziennikarzy, muzyków i promotorów. 

Przez sceny Festiwalu przewinęło się około 120 zespołów i solistów przybyłych do Poznania z bliskich i najodleglejszych zakątków świata.
Zaprezentowano różnorodną tradycję muzyki afrykańskiej, fenomen sufickiego nurtu Islamu, dalekowschodnie dźwięki z dalekiej Korei i Chin, południowoamerykańskie rytmy cumbii, rumby i salsy, specyficzny północnoamerykański sposób podejścia do muzyki etnicznej, a także bogactwo europejskiej tradycji kulturowej, począwszy od flamenco i fado rodem z półwyspu iberyjskiego, poprzez muzykę celtycką i bałkańską, po wschodnioeuropejską ekspresję i skandynawską szamańską magię. Na tym tle udało się organizatorom również przedstawić, unikając opowiedzenia się po którejś ze stron rywalizujących ze sobą nurtów, bogactwo polskiej sceny etnicznej.

O sile Festiwalu stanowi przede wszystkim unikalna atmosfera tworzona przez wierną, świadomą i wymagającą publiczność. Z myślą o niej Centrum Kultury Zamek zaprasza kolejne zjawiska obecne na scenie world music starając się co roku poszerzać spektrum prezentowanych tradycji kulturowych.


Z okazji jubileuszowej edycji nastąpi powrót do kilku artystów, których niezapomniane koncerty tworzą historię i wyjątkowy charakter Festiwalu, choć rzecz jasna pojawią się także wykonawcy występujący w Poznaniu po raz pierwszy.


Obok 15 koncertów podczas czterodniowego wydarzenia odbędą się warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności.

Od kilku lat tematem przewodnim jest refleksja nad dominującą w naszym kraju, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców.

Szczegóły na stronie:
http://ethnoport.pl/