Dziś Światowy Dzień Pocałunku. To jedno z najchętniej obchodzonych świąt i dobry moment na okazanie uczuć drugiej osobie. Pocałunki bowiem mogą być gorące, delikatne, skryte, czułe lub zdradzieckie. Ponoć wymyślili je mężczyźni by zamknąć usta kobietom.

Poniżej przedstawiamy kilka faktów o pocałunkach:

  • Według naukowców pocałunki wydłużają życie nawet o kilka lat.  Podczas całowania spalamy od 3 do 12 kalorii na minutę w zależności od naszej wagi oraz "jakości" pocałunku. Daje to nawet do 720 spalonych kalorii na godzinę.

  • Mężczyźni całujący żony przed wyjściem do pracy żyją dłużej, mają mniej wypadków samochodowych i co najciekawsze – osiągają wyższy dochód niż ci, którzy żon nie całują. 

  • Już przy pierwszym pocałunku, po sposobie, jak się do niego zabieramy, można przewidzieć rozwój wypadków i powiedzieć, czy z tej mąki będzie chleb.

  • Za posiadaczkę najpiękniejszych ust świata bezspornie uznaje się Angelinę Jolie i większość panów marzy o pocałunku właśnie z nią. Na drugim miejscu znalazła się Scarlett Johansson. W czołówce znajduje się też Jessica Alba.

  • W historii nam współczesnej znane są przypadki pocałunków, które wręcz zmieniły jej bieg.

 - Na Times Square w Nowym Jorku w  roku 1945 marynarz całuje młodą kobietę. Ta słynna scena symbolizuje zakończenie wojny i triumf USA nad Japonią. Na swej okładce umieścił ją magazyn „Life” i tak weszła do popkultury. Do dziś nie ustają spory, czy całująca się para pozowała autorowi zdjęcia Alfredowi Eisenstaedtowi, czy też pocałunek był zupełnie spontaniczny.

- Do bardzo namiętnych należało połączenie ust przez Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera (tzw. Kremlowski buziak). Żadna inna para komunistycznych przywódców, (mimo, że nie stronili od powitalnych czułości), nie przejawiała tyle pasji co wyżej wymienieni.

- Skandalem, który jednocześnie przełamał pewne tabu, był pewien gorący pocałunek królowej i księżniczki muzyki pop. W 2003 r. Madonna i Britney Spears pocałowały się, stojąc na scenie gali MTV Video Music Awards i nie było to cmoknięcie w policzek.

  • Najsłynniejsze i najwspanialsze pocałunki w historii kina, które widział chyba każdy to:
- Scarlet i Red, czyli Vivien Leigh i Clark Gable w "Przeminęło z wiatrem"
-Ilsa i Richard, czyli Ingrid Bergman i Humphrey Bogard w "Casablance"
-Holly i Paul - Audrey Hepburn i George Peppard w "Śniadaniu u Tiffany’ego"

Seksuolodzy mówią jednak, że całujemy się dwa razy rzadziej niż 10 lat temu. Nasze usprawiedliwienie to brak czasu i wieczny pośpiech. Może jednak warto znaleźć chwilę na pocałunek? Przecież całowanie jest nie tylko przyjemne, ale i zdrowe.


o:kinbak