W dniach 11-15 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja imprezy pod nazwą Poznań Food Days.

Projekt koordynuje Gabinet Prezydenta i Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Na Starym Rynku ponownie zagości jarmark, będą też warsztaty kulinarne i pokazy filmowe. Będzie można też spróbować specjalnych potraw, inspirowanych filmami. Restauracje w Poznaniu i okolicach przygotują specjalne menu oraz regionalne przekąski w konwencji tapas.

- Poznań ma bardzo bogatą tradycję kulinarną. Możemy poszczycić się wyjątkowymi przysmakami kuchni regionalnej. Ponadto mieszkają tu i pracują znakomici szefowie kuchni. Chcemy odkryć przed poznaniakami niektóre z tajemnic ich kunsztu, dlatego organizujemy w naszym mieście pierwsze Poznań Food Days. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie interesujące smaki i miejsca, których dotąd nie odwiedzał - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na Poznań Food Days składa się szereg wydarzeń. Jednym z głównych filarów jest uznany Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, którego jedenasta edycja odbędzie się właśnie w dniach 11-15 sierpnia. Jak co roku na poznańskim Starym Rynku odbędzie się Jarmark Dobrego Smaku. Festiwal wykracza jednak daleko poza stare miasto. Organizatorzy zapraszają do wspólnego odkrywania najsmaczniejszych zakamarków Jeżyć, Śródki i Łazarza. Po kilkuletniej przerwie powróci też konkurs na najlepszą kaczkę po poznańsku. Tytułu bronić będzie restauracja Monidło, która zdobyła go w 2010 roku.

11-13 sierpnia w poznańskim Kinie Pałacowym odbędzie się niecodzienne wydarzenie filmowe - Films For Food. To przegląd filmów dokumentalnych o tematyce kulinarnej, a także niezależnie, przygotowywane w restauracjach, kolacje inspirowane filmami.

W sobotę 12 sierpnia miłośnicy kuchni regionalnej, tradycyjnych dań i ekologicznej żywności powinni odwiedzić Plac Bernardyński, gdzie od 8 rano odbywać się będzie festiwalowy Zielony Targ. Organizatorzy proponują degustacje potraw na bazie ekologicznych i lokalnych produktów. Gotować będą szefowie kuchni znanych poznańskich restauracji. Nie zabraknie konkursów dla dzieci, muzyki na żywo, w tym koncert Witka Łukaszewskiego, jednego z najlepszych polskich gitarzystów oraz pogadanek o zdrowym jedzeniu.

Akcja promocyjna będąca jednym z elementów sierpniowego długiego weekendu kulinarnego zakłada, że lokale biorące w niej udział oferują swoim gościom dania w konwencji "street food" - serwowane na tackach, patykach czy w papierze, to dania łatwe do zjedzenia na miejscu i zabrania na wynos. Proste, smaczne, niedrogie, a często inspirowane tradycjami kulinarnymi wielkopolski. Promocja ma zachęcić do odwiedzania wielu miejsc i próbowania różnych propozycji.

Poznań Food Days to okazja na spotkanie z ludźmi, którzy znają sztukę piwowarską, są znawcami piwa i lubią o nim opowiadać. Lech Browary Wielkopolskie zapraszają do zwiedzania zakładu, w którym powstają piwa spod marki Lech, a także do udziału
w warsztatach piwnego smaku oraz foodpairingu.