Chociaż pogoda nie zachęca do jazdy na rowerze, pamiętajmy, że konkurs na najbardziej rowerowe miasto trwa. Poznań uczestniczy w rywalizacji po raz drugi. Konkurs wystartował 1 maja i potrwa do końca miesiąca.

Zgodnie z zasadami European Cycling Challenge, wszelkie rodzaje rowerów są dozwolone - własne lub wypożyczone, współdzielone, elektryczne, towarowe. Liczą się wszelkie podróże odbyte przy użyciu roweru pod warunkiem, że rower jest użyty jako środek transportu, np. podróże do/z szkoły lub pracy, na zakupy, do znajomych, do kina lub na basen.

By kręcić kilometry dla Poznania należy pobrać aplikację Naviki, zarejestrować się w niej, a następnie dołączyć do konkursu ECC2017 i do drużyny naszego miasta. Aplikacja, oprócz zliczania kilometrów, rejestruje też trasy, którymi przemieszczać się będą rowerzyści.

- Zebrane ślady przemieszczeń rowerowych są dla nas bardzo cenne przy planowaniu rozwoju tras rowerowych, a także wyborze miejsc, gdzie powstają nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego - mówi Wojciech Makowski z Wydziału Transportu i Zieleni. - Liczę też, że rywalizacja zaktywizuje tych, którzy porzucili rowery na zimę, aby je odkurzyli i dopompowali – dodaje W. Makowski.

Dla uczestnika, który zajmie pierwsze miejsce w poznańskiej drużynie ufundujemy 3-miesięczny bilet okresowy do wykorzystania w 2017 roku – zapowiada Maciej Dudarski, zastępca prezydenta Poznania. Na 50 najbardziej aktywnych uczestników drużyny Poznania czekają wyjątkowe koszulki, a na pierwszą dziesiątkę także profesjonalne zapięcia rowerowe. 

Nowością w tym roku jest rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli.

- Na osiedlu, którego mieszkańcy "wykręcą" najwięcej kilometrów powstanie stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego. -To wspólna deklaracja Miasta i firmy Nextbike - mówi Maciej Wudarski. - Stacja ta powstanie w ramach przyszłorocznej rozbudowy systemu - dodaje.

Aby kręcić kilometry dla swojego osiedla, należy wskazać w ramach drużyny „Poznań” odpowiednią „poddrużynę”. Swoje „poddrużyny” mogą tworzyć także firmy i szkoły. Aby zgłosić „poddrużynę”, wystarczy wysłać wiadomość na rowery@um.poznan.pl.

W zeszłym roku zwyciężył Gdańsk, a Poznań zajął 9 miejsce.

Stan rywalizacji  można śledzić na bieżąco na stronie akcji: www.cyclingchallenge.eu

W dniu dzisiejszym Poznań zajmuje 13 miejsce pod względem ogólnie przejechanej liczby kilometrów. Z polskich miast wyprzedzają nas: Gdańsk, Bydgoszcz, Wrocław i Warszawa. Zdecydowanym liderem jest Gdańsk. Gdańsk prowadzi też w kategorii: liczba uczestników oraz aktywna liczba uczestników, pod tym względem Poznań plasuje się na 14 pozycji.
Natomiast najbardziej rowerowym miastem, gdzie brana jest pod uwagę liczba przejechanych kilometrów w odniesieniu do liczby mieszkańców jest szwedzkie miasto Umea, Gdańsk zajmuje 3 miejsce, a Poznań 21.

Podobno pogoda ma się poprawić, wsiadajmy zatem na rowery, rejestrujmy się w aplikacji i kręćmy kilometry dla Poznania.