Auto przygotowane do zimowej jazdy- zmienione opony, płyny eksploatacyjne uzupełnione, akumulator sprawdzony. A pamiętałeś o klimatyzacji? Ona w okresie zimowym jest bardzo przydatna w trakcie jazdy. Sprawdź sam!

Lato, upał i 40 stopni Celsjusza na zewnątrz. Wybierając się w podróż autem bardzo często używamy klimatyzacji, aby przyjemniej spędzić czas spędzony za kierownicą. Delikatny powiew chłodnego powietrza w upalny dzień sprawia, że podróż może trwać godzinami. A co robimy zimą z klimatyzacją? Wielu kierowców zapomina o niej w okresie zimowym. Dlaczego? Chłodzenie zimnego powietrza, większe zużycie paliwa co za tym idzie większy koszt eksploatacji auta to minusy używania klimatyzacji, jednak ma ona też bardzo ważne zastosowanie podczas jazdy zimowej.

Nawiew w samochodzie. Używasz go?

Bezpieczne powietrze w aucie.


Powietrze w chłodne, zimowe lub deszczowe dni jest bardzo wilgotne. Na Naszych mokrych od deszczu ubraniach czy ośnieżonych butach do auta dostaje się bardzo dużo wody. Przy podniesieniu temperatury w samochodzie woda zaczyna parować, co bardzo szybko osadza się na szybach i znacznie ogranicza widoczność podczas jazdy.

Jest wiele sposobów na to, by pozbyć się pary z przedniej szyby. Wystarczy włączyć ciepłe powietrze i skierować jego strumień na zaparowane miejsce lub przetrzeć szybę ściereczką. Jednak taki sposób radzenia sobie z parą wodną jest dobry na chwilę. Po dłuższym przebywaniu w aucie szyby znowu zaczynają parować, a kierowca zmuszony jest do gimnastykowania się podczas jazdy, by znaleźć gąbkę lub ściereczkę co często wiąże się z odpięciem pasów, zmiany sylwetki siedzenia co zmniejsza koncentrację kierowcy podczas jazdy i naraża na spowodowanie kolizji lub wypadku.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest używanie… klimatyzacji. Dzięki niej pozbędziemy się pary na szybach, a także osuszymy powietrze w samochodzie. Wystarczy tylko skierować nawiew na szyby oraz zmienić w aucie obieg powietrza na zamknięty.

Używając przycisku A/C lub z ikoną śnieżynki pozwalamy na utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w samochodzie dzięki czemu na wszystkich szybach pojazdu nie pojawia się mgiełka i zwiększa się komfort jazdy.

Zaparowana szyba.

Większy koszt eksploatacji czy oszczędności na wiosnę?

Wyższe zużycie paliwa wiąże się z używaniem klimatyzacji- zarówno latem jak i zimą. Warto pamiętać o tym, że włączenie klimatyzacji pomaga w pozbyciu się pary wodnej jak i jest wymagane, aby klimatyzacja w późniejszym czasie działała prawidłowo. Nie trzeba jej włączać codziennie jednak samo użytkowanie jej raz w tygodniu (chociaż przez 15 minut) przyczynia się do zwiększenia żywotności najważniejszego jej elementu- sprężarki.

Każdy układ znajdujący się w samochodzie wymaga odpowiednich części, a także smaru, który jest niezbędny do jego prawidłowego działania. Jeśli rzadko używamy klimatyzacji smar osadza się na częściach układu, wysycha przez co w późniejszym czasie sprężarka nie ma odpowiedniego smarowania i psuje się. Co za tym idzie? Wysoki koszt naprawy klimatyzacji. W zależności od modelu samochodu może to być wydatek od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.

Czy nie lepiej poświęcić 15 minut w tygodniu na jazdę z klimatyzacją i zwiększenie zużycia paliwa (w zależności od auta wynosi ono od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy) niż pozostawić samochód u mechanika i wydać kilkaset złotych na naprawę sprężarki i napełnienie klimatyzacji?

A co w przypadku, gdy klimatyzacja nie chce się uruchomić? Nie zawsze musi to oznaczać awarię. W nowszych autach został zastosowany mechanizm, który uniemożliwia włączenie się klimatyzacji w czasie, gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Ma to zapobiegać oblodzeniu się parownika. Najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się nagrzanie samochodu przy włączonym zamkniętym obiegu powietrza, a dopiero później uruchomienie klimatyzacji.

Napełnianie klimatyzacji

Klimatyzacja a zdrowie.

Wielu kierowców przekonanych jest o tym, że skontrolowanie klimatyzacji ważne jest tylko w okresie wiosennym. Nic bardziej mylnego! Klimatyzację należy kontrolować dwa razy w roku! Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się przed sezonem letnim, gdy cały układ chłodzenia będzie najbardziej eksploatowany. Warto zadbać o jego efektywność i sprawność. Ważne też jest sprawdzenie układu przed okresem zimowym, gdy klimatyzację włączamy rzadziej, ale jej użytkowanie może w sposób znaczący przyczynić się do komfortowego prowadzenia pojazdu oraz zapewnić bezpieczeństwo jazdy Nam oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Pamiętajmy o tym, że regularne sprawdzanie klimatyzacji może uchronić kierowcę od ciągłych napraw. Nie każda wizyta u mechanika musi wiązać się z kosztownym wydatkiem na nowe części. Pamiętajmy też o tym, że układ wentylacyjny samochodu może być siedliskiem pleśni, bakterii i grzybów. Prawidłowe serwisowanie układu znacznie zmniejsza ryzyko ich powstawania. Dla alergików i astmatyków bardzo ważne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji.

Wizualizacja powietrza z samochodowego nawiewu.

Używanie klimatyzacji zimą to nie paradoks. Warto pamiętać o tym, by korzystać z niej o każdej porze roku. Latem, by podróżować w komfortowych warunkach i nie przegrzewać organizmu zbyt wysoką temperaturą w samochodzie oraz zimą, by poprawić widoczność i zadbać o bezpieczeństwo podczas prowadzenia auta.

Zwiększenie zużycia paliwa nie będzie dla Naszego portfela tak odczuwalne jak wydanie jednorazowo kilkaset złotych na naprawę samochodu. Używanie klimatyzacji obniży ryzyko uszkodzenia auta oraz znacząco przyczyni się do bezpiecznego i komfortowego podróżowania przez cały rok.

Artykuł przygotowała firma Kuta Autoserwis oferująca kompleksowy serwis klimatyzacji