W minioną niedzielę w kościele w podpoznańskiej Mosinie jak zwykle odczytano treść parafialnych ogłoszeń. Jeden z fragmentów wywołał sporo zamieszania.

Czytelnik portalu epoznan.pl poskarżył się, że słowa zawarte w ogłoszeniach wzywają do nienawiści na tle narodowościowym. Znalazło się tam bowiem nawiązanie do tematu emigrantów i sugestia, że w związku z ich pojawieniem się na terenie parafii należy pochować wszystkie krzyże.  Z Radą Duszpasterską musimy się naradzić, bo niektóre matki dzieci z „zerówki” zrobiły raban katechetce, że mówi o męce i śmierci Pana Jezusa… dzieci przeżywają stres, bezsenność… trzeba będzie pomału odwołać Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale i może przed przybyciem Uchodźców już z przyczyn parafialnych zlikwidować krzyże w okolicy… - można było usłyszeć na zakończeniu mszy.

Ironia czy nienawiść?

Trudno nie odnieść wrażenia, że fragment cytowany w całości rzuca na sprawę nieco inne światło. Wydaje się, że autor tekstu (w domyśle ksiądz proboszcz) ironizuje w związku z krytyką jaka spadła na szkolną katechetkę. Czy można uznać to za słowa nawołujące do nienawiści? Każdy może to ocenić samemu. Na ten moment ogłoszenia w niezmienionym kształcie znajdują się na stronie internetowej mosińskiej parafii.