Po trzech latach nieobecności planowych pociągów prowadzonych przez parowozy, znów będziemy mieli szansę poczuć się jak zdobywcy Dzikiego Zachodu lub Kargul z Pawlakiem jadący na Ziemie Odzyskane.

Dzięki działalności Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn, już od 15 maja będziemy mieli możliwość zaplanowania sobie soboty z podróżą w stylu retro. Tego dnia na tory powrócą planowe pociągi prowadzone przez zabytkowe parowozy. Każdego dnia będą one kursować dwukrotnie. Od poniedziałku do piątku na linii z Leszna do Wolsztyna, a w soboty z Wolsztyna do Poznania.

W marcu 2013 roku samorząd województwa wielkopolskiego wstrzymał finansowanie pociągów trakcji parowej. Powrót parowozów do rozkładu był możliwy dzięki determinacji miłośników pojazdów szynowych zaangażowanych w działalność Parowozowni Wolsztyn.

W 2016 roku Prezes Zarządu PKP CARGO oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Wolsztyńskiego i Miasta Wolsztyn podpisali umowę o utworzeniu instytucji kultury na bazie Parowozowni Wolsztyn. Dzięki temu ten blisko 110-letni historyczny obiekt może nadal rozwijać swoją działalność i świadczyć o dziedzictwie kolei w Polsce.

Najbardziej znaną imprezą organizowaną przez Parowozownię, jest coroczna Parada wraz z kultowym widowiskiem "Światło-Para-Dźwięk".

Podjęcie działalności przez instytucję kultury to również wznowienie kursowania rozkładowych pociągów prowadzonych przez wolsztyńskie parowozy.

Oznacza to że Wielkopolska będzie znów jedynym regionem na świecie z parowozami w krajobrazie.